Землетруси у Чернівцях: де, які та чи можна передбачити землетруси?

- 30.07.2020 16:54
Землетруси у Чернівцях: де, які та чи можна передбачити землетруси?

Україна знаходиться в одній з найбільш небезпечних сейсмологічних зон світу: які регіони в небезпеці

У 2020 році було вже з десяток землетрусів - в Чернівецькій, Закарпатській та Львівській областях. Але крім заходу, в активну зону входить ще південний захід Одеської області та Крим.

Читайте по темі: Які сейсмографи у Чернівцях? 

У Чернівецькій області нещодавно відбулося п'яте землетрус за останні півроку в західному регіоні України. Сила поштовхів склала лише 2,5 бала за 12-бальною шкалою Ріхтера. Однак це не означає, що українцям нічого не загрожує, хоча б тому, що ми знаходимося в зоні підвищеного ризику - поруч з Румунією, однією з найнебезпечніших сейсмологічних зон світу.

Чим загрожує сейсмічна зона України

Зона Вранча - одна з трьох найнебезпечніших світових сейсмоактивних зон, знаходиться в румунському повіті Вранча, на стику південних Карпат в Румунії та східних - на території України. Максимальна магнітуда землетрусів там досягає 8,3 бала. Осередки розташовані на глибині від 80 до 190 км, через що можуть проявлятися на величезній території - від Греції на півдні до Фінляндії на півночі. А територія України всього лише в 450 км.

"Прикарпаття і Закарпаття, а це Івано-Франківська, Закарпатська і Чернівецька області, час від часу струшує, тому що вони знаходяться в зоні Вранча. Часто ці землетрусу не є відчутними для людей, такі як наприклад останній, який був на Буковині 23 липня. рік на рік, звичайно, не доводиться. але якщо в Румунії сила поштовху досягає 5 балів, то в західній Україні 2-3, і його відчують лише на верхніх поверхах житлових будинків. Теоретично на Закарпатті може бути землетрус у 8 балів, але це можливо раз на тисячу років ", - розповів сейсмолог Олександр Лящук, заступник начальника Головного центру спеціального контролю.

За його словами, в цьому році в Україні було вже з десяток землетрусів - в Чернівецькій, Закарпатській та Львівській областях. Всього на рік їх у нас буває десь близько 20. Спрогнозувати жодне з них неможливо, але чим більше розвивається інструментальна мережу спостережень, тим більше поштовхів фіксують сейсмологи.

"Жартують, що ось у нас не було землетрусів, а коли встановили сейсмічні датчики - вони почалися. Це означає, що поштовхи фіксують тільки датчики, а ось люди їх не відчувають", - зазначив експерт.

Крім заходу України в сейсмічно активну зону входить ще південний захід Одеської області та Крим, додав провідний сейсмолог, заступник директора з наукової роботи Інституту геофізики НАНУ Олександр Кендзера. За його словами, в Криму справи ще небезпечніше, тому що там можливі і місцеві землетруси.

"Якщо у Вранче на глибині 120-180 км станеться сильний землетрус, коливання відчує не тільки вся Україна, а й навіть Москва і Санкт-Петербург. У минулому столітті таких землетрусів було кілька - в 1940-му, 1976-му, 1986, 1987 м і два в 1990-му році. Однак максимум, який може спостерігатися в Україні, досягне 6 балів. до речі, кияни відчули його кілька років тому, правда, до нас вже прийшла сила в три бали. Ніякої шкоди об'єктам на території України він не завдав, люди відчули його тільки на високих поверхах ", - уточнив він.

Загалом, землетруси в Україні не сильно небезпечні для об'єктів інфраструктури, якщо при їх будівництві дотримувалися сейсмостійкі норми.

Чи можна передбачити землетруси

Сейсмологи кажуть, що в цілому передбачити неможливо, де саме і коли станеться землетрус. Важливо спрогнозувати місця, де вони потенційно можуть виникнути і не споруджувати там будівлі.

"Для захисту від землетрусів відпадає необхідність знати, коли воно відбудеться. Все одно ніяких розумних рішень прийняти буде неможливо. Що ви зможете зробити? Нічого. Від чого набирається достатньо енергії, яка може спровокувати сильний земної поштовх? Це пов'язано з тектонікою материкових плит, які рухаються один щодо одного на відносно низькій верхньої мантії і постійно труться. через що накопичується велика кількість енергії, яка призводить до розриву земної кори. А ми на її поверхні сприймаємо це як землетрус ", - додав Кендзера.

Найбільше землетрусів відбувається в Тихоокеанському вогняному кільці, де тонка океанічна кора підповзає під товсту материкову плиту. У таких зонах розташована Японія, острови якої є краєм євразійської платформи. Щодня в світі фіксують близько 4 тисяч землетрусів. Сильних серед них - тільки десятки, інші - слабкі. Але саме за їх рахунок швидко реалізовується накопичена енергія. Це означає, що ймовірність сильних поштовхів зменшується н


Ключові слова: землетрус у Чернівцях

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Прості заходи профілактики проблем із потенцією За словами Волкова, проблеми з ерекцією загрожують насамперед чоловікам, які
- 14.09.2023 15:40
Презентація Айфон 15: які кольори, ціна Apple представила iPhone 15 та інші нові пристрої.
- 12.09.2023 21:34
Путін вважає, що Чубайс втік. Де зараз найскандальніший політик Росії 1990-х? Анатолій Чубайс не став відповідати на критику путіна його роботи у «Роснано»
- 11.09.2023 12:26
Мошенничество на предложениях заработка за просмотры видео в интернет Прочитайте наш материал про мошенничество и не попадитесь!!!
- 07.09.2023 16:24
Виїзд за кордон для жінок з 1 жовтня 2023 жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту, повинні стати на військовий облік
- 07.09.2023 16:00
Міноборони планує запровадити електронний військовий квиток і єдиний реєстр призовників Ця абревіатура в сьогоднішньому розумінні має залишитися в минулому.
- 07.09.2023 15:40
Пільгові наркотичні (психотропні) лікарські засоби в межах програм місцевих бюджетів почнуть відпускатися за е-рецептом Пільгові наркотичні (психотропні) лікарські засоби в межах програм місцевих бюджетів почнуть відпускатися за е-рецептом
- 07.09.2023 13:45
Кто может получить повестку повторно 2023? Если ВЛК проходили больше года назад...
- 05.09.2023 16:07
Міжнародна федерація водних видів спорту дозволила російським та білоруським атлетам виступати на міжнародних змаганнях Міжнародна федерація водних видів спорту дозволила російським та білоруським атлетам виступати на міжнародних змаганнях у нейтральному статусі, але лише в індивідуальних змаганнях.
- 05.09.2023 15:32
Міжнародна комісія ООН не знайшла доказів того, що Росія здійснює в Україні геноцид: Міжнародна комісія ООН не знайшла доказів того, що Росія здійснює в Україн
- 05.09.2023 15:25

Всі новини