” Історія сім’ї” про долю однієї буковинської родини
- 02.06.2009 11:43Нашого цвіту – по всьому світі
Столітня історія ферми
Сьогодні я хочу переставити вам книгу яка вийшла цього року у місті Отава (Канада),
” Історія сім’ї” про долю однієї буковинської родини.
Все розпочалось ще у 1909 році, коли родина Дутчак, з села Маморниці виїхала до Канади і оселившись в провінції Саскачеван. Саме тут буковинська родина отримала, перших своїх п’ятдесят акрів дикої землі. Сто років уже ця родина трудиться на канадських преріях. Трохи про авторку книги:
Женя Дутчак народилась у Саскачеванські провінції село Маморниця (Канада). Дитинство проходило в основному під наглядом бабусі-буковинки Домніки Дутчак. Бабуся була не письменною, але вона знала безліч старовинних звичаїв, оповідань та пісень. Саме бабуся привила велику любов Жені до всього що пов’язано з історією та етнографією буковинського краю. Женя Отримала вищу освіту в Альбертському університеті. Пізніше отримала науковий ступінь, магістра та доктора наук. В1991-1995 рр.. очолювала канцелярію 24 генерал - губернатора Канади Рамона Джона Гнати шина. Можливо саме тут Женя Дутчак-Заячківської вперше прищепила повагу до історії поселення в провінції Саскачевань та їхні генеалогії, буковинських та канадських пращурів. Женя Дутчак філолог - слов”янист, але уже понад сімнадцять років присвятила себе, дослідницькій праці історії, поселенців з Буковини до Канади.
На шпальтах нашої газети ми вже розповідали про дві книги монографії Жені Дутчак-Заячківської „Маморниця, історія української спільноти в Саскачивані „.
19 червня 2009 року виповнюється 100 - річчя прибуття родини Дутчак з села Маморниці нині Герцаївського району до Канади та заснування там своєї ферми. Ця сім’я осилилась на пустинних прерія канадських земель де і було засновано канадське село Маморниця. Саме ці річниці авторка і присвятила свою книгу. В ній просліджується генеалогічне дерево родини Дутчак з 1909 по 2009 рік. Тут хочу пригадати цікаву історію що трапилась при моїх дослідженнях родинного дерева Дутчаків в нашому архіві.
Батько Жені Олександр попросив дізнатися в архівах Буковини чи були окрім нього його брати та сестри? При досліджені виявилось що у дідуся та бабусі Жені, Дмитра і Домніки Дутчака, окрім батька Олександра народилось ще дев’ятеро дітей в буковинські Маморниці. Батько був приголомшений цією звісткою. Адже про цей факт, йому ніколи батьки не розповідали. Як виявили архівні дослідження три брати та троє сестер, просто в віці від одного дня до одного року повмирали.
На сьогодні генеалогічне дерево родини Дутчаків нараховує 136 імен. Це людська історія про те як двоє людей, Дмитро і Домініка Дутчак, покорившись свої долі залишивши такий великий слід на землі в душах 84 пращурах: 4 дітей, 14 онуків, 36 правнуків, 25 пра –пра - внуків, та 5 пра- пра- пра- правнуків. Мабуть автор книги задумав, цю ідею дослідження для того щоб показати то реальне життя, простих людей які з діда прадіда трудились біля землі і залишили в свої родинні історії столітнього шляху на канадських преріях. І оцінити їх місце в сьогоднішнім суспільстві.
На часі коли ця велика родина збереться 19 червня цього року за сімейним столом щоб відзначити століття сімейної ферми в Маморниці канадській вони обов’язково пригадають Маморницю буковинську звідки тягнеться їх родинне коріння.
Зараз у Канаді багато фермерських господарств в прерія можуть похвалитися своїми успіхами завдячуючи переселенцям з Буковини та Галичини. Історія століття цієї ферми пов’язана з початком заселення і в подальшому створення громади під назвою Маморниця. Дмитро та Домініка Дутчак вони були першими що заснували свою ферму на цих диких канадських преріях. Так сто років тому назад вони засіяли дикі землі буковинською пшеницею, житом, та кукурудзою яка не перевелась і сьогодні.
А все починалося з 50 акрів землі що виділив канадський уряд родині Дутчак 100 років тому. За цей час родина на своїх акрах пережила багато, це і засухи та не урожайні роки, але родина ніколи не падала духом. Фермерські прерії за сто років ніколи не були ні перепродані, не закладені в банку, або просто утрачені від не можливості погасити банкові кредити.
Земля просто пере ходила після смерті її власника родини Дутчаків наступному поколінні вже 7 раз. Від Дмитра Дутчака до його синам, старшому Алексу та молодшому Вільямсу далі від Алекса його сину Майклу та Даніелю теперішньому власнику фермерських угідь.
Це фермерське угіддя являється столітнім ланцюгом що так міцно укорінив просту буковинську родину на канадські землі.
Степан КАРАЧКО, краєзнавец.ю для бізнес сайта "Платинова Буковина"
Коментарі (0)
Другие новости:
- 10.01.2025 20:16
- 10.01.2025 16:07
- 08.01.2025 12:27
- 03.01.2025 20:10
- 03.01.2025 13:18
- 01.01.2025 14:16
- 27.12.2024 21:35