Нарахування пенсії: куди йти і до кого звертатися
- 26.05.2011 09:46Як відомо, солідарна система базується на виплату пенсій і надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду України. З цього фонду, згідно ст. 9 Закону, можуть бути призначені такі пенсії, як: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства), пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Але не слід плутати пенсійні системи і види пенсійних виплат...
...якщо громадянинові можна отримувати пенсії з різних рівнів системи, то сама пенсійна виплата може бути однією єдиною. Про це говорить ст. 10 Закону: "Особі, яка має одночасно право на різні види пенсій (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсій за його вибором". Так що, приймаючи рішення, потрібно зважити всі "за" і "проти" і підрахувати, яку пенсію отримувати вигідніше.
Поспіх не потрібна
Гарячкувати і поспішати збирати всі необхідні документи за рік до "свято зі сльозами на очах" не слід - відповідно до ч. 2 ст. 44 Закону, заява про призначення пенсії за віком може бути подано застрахованою особою не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005№ 22-1(в ред. від 22.01.2010, далі - Порядок), звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Тому чоловікам, згідно ст. 60 Закону, можна починати турбуватися про статус пенсіонера за місяць до 60-річчя, а жінкам - до 55-річчя або в будь-який час після ювілею.
Що повинен включати в себе пакет документів
Залежно від того, оформляє пенсію працюючий громадянин(-ка) або домогосподарка(-ів), зазначеним Порядком передбачається два "адреси" для звернення із заявою про призначення пенсії. Непрацюючим громадянам необхідно звернутися в орган, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). До речі, зовсім не обов'язково звертатися особисто: і Законом, і Порядком передбачається право майбутнього пенсіонера оформити пенсію через свого представника, видавши останньому нотаріальну довіреність.
Для тих, хто ще "в строю", Порядком передбачено подання заяви про призначення пенсії в управління ПФУ через уповноважена посадова особа підприємства, установи, організації, де цей громадянин працює (як правило, такими питаннями відають бухгалтерія та відділ кадрів). Зрозуміло, за бажанням працівник може подати заяву і особисто за місцем проживання.
Щодо формальної сторони питання, то документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і в нотаріально засвідчених копіях (або завірені адміністрацією підприємства, який подає документи заявника на призначення пенсії, або органом, що призначає пенсію). Проте документи про стаж, віці і заробітної плати подаються тільки в оригіналах. У випадку, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається його копія, завірена адміністрацією підприємства за місцем останньої роботи, або органом, що призначає пенсію.
Для оформлення пенсії за віком необхідно зібрати такі документи:
1) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику;
2) трудова книжка або документи про стаж, причому за період роботи з 01.01.2004 відділ персоніфікованого обліку органу, що призначає пенсію, видає довідку з бази даних;
3) довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000- індивідуальні відомості про застраховану особу, які видаються відділом персоніфікованого обліку за формою;
4) документи про місце проживання (реєстрації);
5) документи, що свідчать про особливий статус особи, наприклад, "чорнобильське" посвідчення.
Зрозуміло, крім перерахованого, "пенсійний пакет" включає копію паспорта, в деяких випадках копію документа про освіту (якщо, наприклад, заявник навчався на денній формі навчання), копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про укладення шлюбу (при зміні прізвища). Крім того, якщо заявник є особою непрацюючим, йому необхідно також надати довідку з податкових органів про те, чи перебуває він на обліку як суб'єкт підприємницької діяльності і про джерела доходів з 01.07.2000 на дату подання заяви.
Коментарі (0)
Другие новости:
- 08.11.2024 11:46
- 31.10.2024 11:40
- 30.10.2024 09:01
- 29.10.2024 16:37
- 29.10.2024 09:25
- 28.10.2024 15:00
- 28.10.2024 14:42
- 28.10.2024 14:27