Влада відпускає ціни на їжу

- 22.04.2011 11:04
Влада відпускає ціни на їжу

Влада переглядає перелік соціально значимих товарів, ціни на які підлягають держрегулюванню. Чиновники згодні істотно скоротити цей список в обмін на виконання торговими мережами ряду умов.

Протистояння влади і торговельних мереж у боротьбі за дешеві продукти харчування виходить на новий рівень - сторони домовляються про зниження преса держрегулювання.

Так, Міністерство економічного розвитку і торгівлі бере на себе зобов'язання скоротити перелік соціально значимих товарів, у який на сьогодні, за оцінками представників торговельних мереж потрапляють близько 70% всіх продовольчих товарів в країні. Натомість рітейлери повинні скоротити розрахунки з постачальниками соціальних товарів до 10 днів, скасувати стягнуті з них бонуси і ряд додаткових платежів.

Переговори почалися близько півтора місяці тому, а проект відповідної постанови Мінекономрозвитку має намір оприлюднити вже наступного тижня.

Зараз підлягають держрегулюванню кілька десятків видів продовольчих товарів. На практиці це означає, що місцеві влади мають право встановлювати граничні рівні рентабельності виробництва таких товарів, а також обмежувати торговельну націнку на них ( у більшості випадків вона складає 10%). Крім того, список регульованих товарів, і так просторовий, має здатність неконтрольовано розширюватися. Так, у світлі останніх подій до соціально значущих товарів була віднесена гречка.

"Наші пропозиції готові, нова редакція постанови уряду передбачає значне поліпшення для рітейла" - говорить директор департаменту експертизи та аналізу ефективності державної підтримки Министратва економіки і розвитку Сергій Литвиненко. За його словами, в оновленому переліку соціально значущих товарів залишаться лише найбільш принципові позиції - хліб простий рецептури, борошно вищих сортів, м'ясо і т.д. "Ми прибрали товари, які є люксової групою. Крім того передбачається розділити поняття оптової та торгової надбавки. Також передбачено виключення зі списку, що підлягають держрегулюванню імпортних товарів" , - говорить чиновник.

Зі свого боку представники торгівлі скаржаться, що зарегулироемость галузі досягла в останні місяці апогею, оскільки саме на цьому етапі влади намагаються стримати ціни на продукти. При цьому важелі впливу в уряду є лише на видиму частину сектора, на яку в Україні припадає лише 29% товарообігу (проти 60% наприклад у Польщі). Ще 31% складають СПД і ринки, а решта 40% знаходяться в тіні. "І ці 71% ніяк не регулюються - продавай як хочеш!" - підкреслюють в Мінекономрозвитку. "Як відкритий ритейл ми несемо всю податкове навантаження (загальні податкові платежі по галузі за рік досягають 20 млрд грн - "Дело") і всі тяжкість держрегулювання" - зазначив Ігор Баленко, президент Української торговельної асоціації, голова компанії "Фуршет".

Принципова вимога, в якому поки розходяться влади і торговці - вимога бізнесменів надати право коригувати перелік соціально значимих товарів виключно уряду, а не місцевій владі. "Іноді нам взагалі важко стежити, що вони починають регулювати" , - відзначив представник однієї з торговельних мереж.

Нарікають бізнесмени і на те, що навіть скорочений список регульованих товарів недосконалий. Наприклад, Мінекономіки не розмежував види товарів у рамках однієї категорії, в той час як торговці наполягають на більшої деталізації. "В списку значиться просто "м'ясо". Але якщо не обумовити, що наприклад "заморожене м'ясо" не відноситься до регульованим товарів - не буде завтра замороженого м'яса. Бо холодильник, в якому вона зберігається і саме таке зберігання варто божевільні гроші - хто ж його буде зберігати в умовах обмеженої ціни? В результаті виробник не стане його морозити, тому що торгівля не буде брати. І таких моментів дуже багато" , - пояснює Ігор Баленко.

Як розповідають учасники ринку, спочатку влади намагалися змінити ситуацію на ринку не вносячи змін до законодавчих актів, а закріпивши умови співробітництва в меморандумі. Однак чорновий варіант документа не влаштував ні тих, ні інших. Зокрема, торговці вимагають внести до меморандум пункт, за яким якщо одна зі сторін (малося на увазі уряд не виконає своїх обіцянок, то друга сторона залишає за собою право вийти з меморандуму. Однак, на думку юристів Мінекономрозвитку, така умова мається на увазі самим форматом меморандуму і відомство відмовилося включити його в текст.

Крім того, у рітейлерів вже були невдалі спроби домовитися з владою. "Згадаймо меморандум дворічної давності, який торговельні мережі підписали з урядом Юлії Тимошенко - говорить Петро Кабан директор по зв'язках з держструктурами "МЕТРО Кеш енд Керрі Україна" - "Ми ретельно виконали свої зобов'язання, однак влада залишила без змін багаторазово збільшену вартість ліцензії на торгівлю алкоголем, внаслідок чого наші витрати по даній статті зросли з близько 3,5 тисяч грн в середньому до 260 тисяч грн (залежно від кількості встановлених касових апаратів) для одного торгового центру, а в цілому по компанії тепер вони становлять близько 7 млн. гривень в рік". 


Ключові слова: ціни на продукти, цінова політика, учасники ринка, як влада керує цінами

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Как правильно тушить капусту Как легко и вкусно потушить капусту: три простых рецепта
- 27.01.2025 17:41
Что добавить в котлеты, чтобы не развалились и были сочнее? Идеальный ингредиент для рыбных котлет: сочность и форма без компромиссов
- 27.01.2025 15:50
Онлайн-медиа в Украине обяжут удалять негативные комментарии о власти В Украине был принят законопроект, предусматривающий новые
- 27.01.2025 12:51
Онлайн-медіа в Україні будуть видаляти негативні коментарі про владу В Україні було ухвалено законопроєкт, що передбачає
- 27.01.2025 12:48
79% громадян Франції висловили незадоволення діяльністю президента Емманюеля Макрона Згідно з цими даними, лише 21% респондентів схвалюють політику
- 27.01.2025 09:49
Домашняя сгущенка ТОП-3 лучших рецепта Магазинная сгущенка – это удобно, но не всегда качественно
- 26.01.2025 15:46
Рецепт печенья Орешки - правильный рецепт Как приготовить правильные печенья Орешки?
- 26.01.2025 14:57
Лукашенко проголосував на виборах президента Білорусі Вибори в Білорусі: ключові події та суспільні настрої
- 26.01.2025 11:08
Выборы в Беларуси: ключевые события и общественные настроения Выборы в Беларуси традиционно вызывают
- 26.01.2025 10:24
Северная Корея успешно испытала стратегическую крылатую ракету Испытания прошли под личным руководством лидера КНДР Ким Чен
- 24.01.2025 18:28

Всі новини